Książki na dziecięce troski


 


Dzieci są szczere do bólu i jeśli im coś leży na sercu z pewnością się o tym dowiemy. Czasem zwykła rozmowa wystarczy, a czasem musimy wspomóc się literaturą, aby nasza pociecha mogła utożsamiać się z bohaterem i znaleźć rozwiązanie dla siebie. Ostatnio kilka wspaniałych egzemplarzy dla tej grupy odbiorców trafiło w moje ręce i stwierdziłam, że naturalną koleją rzeczy będzie ten biblioterapeutyczny wpis. Niechaj to będzie czas owocnego książkobrania oraz naszej pomocnej nawigacji podczas wyboru odpowiedniego egzemplarza dla tej najmłodszej grupy czytelników.


 Wioska na ulicy Małej. Narodziny - Kasia Żywioł - Książka | Księgarnia internetowa Poczytaj.pl

 "Wioska na ulicy małej. Narodziny" zachwyciła mnie swoją treścią jak i szatą graficzną. Oto poznajemy 5-letnią bohaterkę Lile Róż, która mieszka w kamienicy. Czeka ona z utęsknieniem na narodziny małego dzidziusia swojej sąsiadki Jadzi. Ma już cały plan na ten wyjątkowy moment, będzie dzielnie pomagać w opiece nad maluchem. Pewnego poranka mama Lili jej oznajmia, że oto jest ciocią malutkiej dziewczynki. Jak pewnie się domyślacie radość jej nie ma końca, a mieszkańcy kamienicy po kolei dzięki rezolutnej 5- latce dowiadują się o tej szczęśliwej wieści. Ale czy aby na pewno wszystko potoczy się według planu Lili Róż? Tego wam nie zdradzę ale z pewnością mogę napisać, że tą pozycję polecam w szczególności dla rodziców, którzy chcą oswoić dzieci z emocjami towarzyszącymi podczas ciąży, a także tymi które pojawią się tuż po rozwiązaniu. Jest ona także doskonałym wstępem do przygotowania dziecka na przyjęcie nowego członka rodziny.  Na koniec wspomnę o pięknych ilustracjach, które są doskonałym uzupełnieniem książki i kojarzą mi się z moim dzieciństwem i serią "Poczytaj mi mamo". Tutaj brawa należą się Edycie Danieluk . Polecam dla wszystkich dzieci w wieku 4-7 lat.

 

Wioska na ulicy Małej. Narodziny - Żywioł Kasia | Książka w Sklepie EMPIK.COM 

Są takie dni kiedy plasterki na tęsknotę są niezastąpione mogą być to wspomnienia, wspólne towarzystwo, kubek gorącej herbaty albo też książka i w tym wypadku mam wyjątkową Ewy Zawiszy-Wilk. Tak naprawdę słowa to za mało żeby poczuć tą książkę, ją trzeba przeczytać najlepiej w rodzinnym gronie wraz z małym czytelnikiem i dotknąć emocji, które są w niej. Studio Koloru wydało kolejną perełkę wydawniczą i mam nadzieję, że będzie ona miała rzeszę małych fanów. Ale do rzeczy oto poznajemy szczurka, który dostaje wiadomość od swojej chorej przyjaciółki wiewiórki. Chciała się ona pożegnać z nim zanim przyjdzie po nią Czas. Szczurek spakował dla niej orzeszki i wyruszył w drogę. Jak ona się zakończy to musicie odkryć to sami. "Plasterki na tęsknotę" polecam wszystkim, który chcą poruszyć z dzieckiem trudny temat przemijania i czasu, jest on tutaj zaakcentowany z niezwykłą delikatnością i wrażliwością. Na koniec myślę drodzy dorośli, że i Was wciągnie ta historia i poruszy niejedno czułe serce. POLECAM to mało, bo "Plasterki na tęsknotę" Ewy Zawiszy-Wilk powinny się znaleźć w każdej biblioteczce małego czytelnika!

To kolejna książka z serii o Pinku i kolejny raz mnie urzekła swoją treścią oraz otwartością na dziecięce tematy. Tym razem poznajemy głównego bohatera wraz z jego przyjaciółmi, którzy sprawdzają swoje dziecięce więzi w różnych sytuacjach. Pinku dzięki nim czuje się ważny i potrzebny, bo potrafią słuchać, troszczyć się o siebie nawzajem, przepraszać, wspierają, szczerze rozmawiają i robią wiele innych rzeczy, które są zarezerwowane tylko dla przyjaciół. Dzięki poszczególnym historiom dziecko może się doskonale utożsamić z bohaterami, a nawet znaleźć antidotum na swoje dziecięce problemy. Jak w przypadku pierwszej części jest ona wzbogacona o ćwiczenia dla małego czytelnika i to jest jej także wyjątkowy atut. Drodzy dorośli dla Was także jest ta książka ważna, ponieważ z jej pomocą będziecie wsparciem oraz autorytetem w radościach oraz problemach waszych pociech.  

 

Ten egzemplarz jest troszkę inny od pozostałych, ponieważ nie jest to opowieść ani historia, którą dzieci mogą sobie przeczytać! Jest to książka, która zawiera scenariusze zajęć grupowych, on-line oraz indywidualnych dla pedagogów nauczycieli oraz rodziców. Zredagowali ją psychologowie praktycy, których doświadczenie uwarunkowało w jaki sposób podzielili się swoją wiedzą z czytelnikami. Tematem przewodnim są tutaj umiejętności społeczne, które pomogą dzieciom lepiej sobie radzić z wyzwaniami dnia codziennego m. in.  jak konflikty, emocje, tolerancja czy  granice przestrzeni osobistej. Pozycja ta jest potrzebną odpowiedzią na współczesne trudności funkcjonowania w świecie dziecięcym. Polecam ją szczególnie pedagogom, dla których może on być niezwykłą inspiracją w powadzeniu innowacyjnych i wartościowych zajęć.

Drodzy czytelnicy mam nadzieję, że wśród tych pozycji książkowych znajdziecie to czego szukacie dla waszych dzieci. Pamiętajcie o codziennych czułych gestach, rozmowie, a przede wszystkim poświęcaniu czasu dla siebie nawzajem, bo to jest najcenniejsze co możemy sobie ofiarować nawzajem. 

Komentarze

 1. Właśnie szukam prezentu dla małej. Plasterki na tęsknotę mi się podobają, ale w sumie książki przejrzę w księgarniach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego typu książki są bardzo potrzebne. Warto czytać je z dziećmi, żeby pomóc im w rozwiązywaniu kłopotów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Twój opis "Wioski na ulicy małej. Narodziny" tak mnie urzekł, że na pewno kupie ją mojej chrześnicy na święta <3 Dziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz