Książkowa grupa wsparcia

 

Miałam taki czas, że czytałam tylko pozytywne książki z happy endem. I tak oto im człowiek ma więcej lat to dochodzi do wniosku, że warto także sięgnąć po literaturę, która ukazuje życie z jego blaskami i cieniami. Dziś chcę wam zaproponować, książki z niełatwą problematyką ale mające terapeutyczne działanie. Mam nadzieję, że dzięki moim propozycjom książkowym niejedna osoba podejmie próbę walki o lepsze życie nie tylko swoje ale i swoich najbliższych.

Kryzys w związku 


 

W świecie, gdy relacje często się rozpadają, a trwanie w małżeństwie jak nasi dziadkowie czy rodzice jest dla nas absolutnym mistrzostwem świata nadciągają na pomoc dwie kobiety rakiety. Przekonują, że warto zawalczyć o związek, a czasem tylko i wyłącznie walka powinna się toczyć o nas samych. W książce Kasia Miller wraz z Suzan Giżyńską „Jak się nie rozstać, a jeśli rozstać to jak?” porusza chyba w dzisiejszych czasach bardzo ważną kwestię trwałości związków. Narracja książki jest tutaj jak rozmowa dwóch dobrych przyjaciółek, które rozmawiają o związkach, problemach, a także jak w tym wszystkim kobiety powinny się odnaleźć. Wśród przytoczonych historii z życia być może znajdziesz swoją własna receptę na dalszą drogę razem bądź osobno. Ja polecam zarówno dla par jak i singli!

DDA


 

Dziedziczymy nie tylko majątek ale także traumy, lęki, zakodowane uprzedzenia i cały bagaż doświadczeń, którym niejednokrotnie jesteśmy obciążeni przez naszych rodziców. Książka Katarzyny Michalik-Jaworskiej "Blizny" pokazuje świat Miry i jej niejednokrotną "śmierć": "Umierałam wiele razy. Śmiercią tragiczną, beznadziejną, bezsensowną i rozpaczliwą. Oprócz śmierci fizycznej jest też śmierć emocjonalna i śmierć cywilna. Tragiczne jest to, że po nich się jeszcze oddycha, choć czasem już wbrew woli.”

Poruszony jest tutaj trudny temat alkoholizmu, DDA (dorosłe dzieci alkoholików), śmierci, przemocy oraz tego jak wielki wpływ ma na nasze dalsze życie mają nasi rodzice. W życiu głównej bohaterki alkohol był stałym atrybutem. Najpierw był obecny w rodzinie, a potem ona sama stała się osoba uzależnioną. Miał także destrukcyjny wpływ miał na jej małżeństwo, które się rozpadło, natomiast relacje z córką mocno się ochłodziły. Jeśli w twojej rodzinie był problem alkoholowy, ktoś nadużywał lub nadużywa go to koniecznie musisz tą książkę przeczytać. Zobaczysz jak może to uzależnienie wpływać na ciebie i twoje wybory życiowe, a przede wszystkim ocalisz siebie.

Gwałt 


 

Dawno żadna książka tak mną mocno nie poruszyła jak ta! Szczerze sama się bałam czy przez nią "przejdę" ale czasami książka ciebie wybiera, a ty nie masz nic do gadania. "Wybór M " Natalii Nowak-Lewandowskiej to studiom ludzkiej psychiki w wyniku niewyobrażalnej traumy. Główną bohaterkę Michalinę poznajemy w momencie, kiedy jej życie układa się w dobrym kierunku. Mąż Igor, który jest dla niej najlepszym przyjacielem, wsparciem i miłością rekompensuje drobne niedogodności jak małe mieszkanko po dziadkach i najbliższa rodzina, która delikatnie ujmując nie jest wymarzona. Jej poukładane życie, przekreśla nocny powrót do domu z pracy, w wyniku którego zostaje napadnięta i brutalnie zgwałcona. Lekarze dzielnie walczą o jej życie, powoli dochodzi do zdrowia natomiast jej psychika jest w totalnej rozsypce. Funkcjonuje dzięki lekom, przyjaciółce oraz mężowi, który powoli się gubi w morzu emocji od przerażenia, leku po wściekłość i obrzydzenie. Książkę tą polecam ale tylko tym, którzy są gotowi spotkać się z trudnymi uczuciami i poznać jak w obliczu tragedii w rodzinie mogą się zachować najbliższe nam osoby.

Każda zaproponowana książka mną wstrząsnęła ale także dała dużo do myślenia, jakie mechaniczny kierują nami w sytuacji kryzysu i traumy. Jeśli nawet doszedłeś do wniosku, że ta tematyka nie dotyczy ciebie proszę rozejrzyj się w swoim otoczeniu i sprawdź czy ktoś nie potrzebuje twojego wsparcia i dobrego słowa. Pamiętaj książka może tez być wstępem i pretekstem do rozmowy co nas boli i uwiera. Jeśli możesz to udostępnij ten wpis, być może dzięki temu uratujesz komuś życie!

Komentarze