Moje zaczytane podróże cz. 2 – Księgarnia na pustynnym szlakuRok temu zapoczątkowałam cykl wpisów o ciekawych księgarniach w Polsce, poleciłam już Wam jedno miejsce w Cieszynie i potem nastała głucha cisza. Szukałam, odwiedzałam różne punkty i ciągle mi coś nie pasowało. Jak to mówią najciemniej pod latarnią, a wszystko zaczęło się tak....

Pewnego pięknego popołudnia postanowiłam się wybrać razem z moim mężczyzną na Pustynie Błędowską. Mamy do niej blisko, bo dosłownie 10 km i nawet nie spałaszowaliśmy wszystkich zapakowanych rogalików, gdy nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej  różdżki znaleźliśmy się na miejscu. Zanim jednak to się stało, kiedy byliśmy prawie na punkcie widokowym Czubatka w Kluczach, nagle minęliśmy księgarnię. Moje serce z wrażenia zatrzepotało i powiedziałam „STÓJ”, nie wiedząc o co mi chodzi mój osobisty kierowca zatrzymał się raptownie i zapytał co się dzieje, łapiąc powietrze jak ryba wyrzucona na brzeg morza wyartykułowałam mu -  patrz tam jest księgarnia. Oczywiście popatrzył na mnie z pobłażaniem, bo tylko ja tak mogłam się zachować, a że była to niedziela to obiecał mi, że jeszcze tutaj przyjedziemy.

Ustaliśmy, że we wtorek kiedy mamy oboje wolne pojedziemy z rana odwiedzić księgarnię kluczewską, niestety wyjątkowo w tym tygodniu była otwarta od 10.30, a my byliśmy po 9. Nie mogliśmy tyle czekać, bo różne inne sprawy gnały nas przed siebie, z żalem i smutkiem musieliśmy wracać. Na szczęście jestem osobą, która nigdy się nie poddaje tym bardziej, że mój książkowy nos podpowiadał mi -  "to wyjątkowe miejsce".

Dosłownie po trzech dniach, znów wróciłam do Klucz! Powitała mnie uśmiechnięta i sympatyczna pani Magdalena Wójtowicz, właścicielka która swoje całe życie zawodowe związała z książkami. Najpierw pracowała w antykwariacie w Krakowie, następnie wraz z mężem otworzyła tą właśnie księgarnie w 1989 roku. Aktualnie po śmierci męża prowadzi ją sama, jednak historia tego zaczytanego miejsca sięga dalej niż lata 80-te wyjaśniła mi pani Magda. W 1963 roku otworzył się tutaj Dom Książki, główny na tamte czasy dystrybutor detaliczny książek. Prężnie działająca w całej Polsce instytucja posiadała swoją księgarnię wysyłkową, organizowała kiermasze oraz kluby książek.  W ich całej sieci u progu lat 90-tych było ponad 2000 księgarni. I właśnie w roku 1989 przedsiębiorstwo zaczęto się rozpadać, wtedy wówczas  księgarnie bardzo często przejmowali prywatni właściciele, tak jak to się stało w przypadku opisywanej księgarni.


Klucze to gmina wiejska, dlatego jest to szczególna nobilitacja, bo gdy jest w takim miejscu księgarnia są i czytelnicy, którzy z dumą mogą się pochwalić tak zaczytanym miejscem. Pani Magda skrupulatnie dobiera książkowe nowości dla małych i dużych czytelników. Szczególnie lubią tą księgarnie dzieci i młodsza młodzież,  bardzo często po lekcjach przychodzą tutaj i kupują polecane przez kolegów książki lub wybierają dla bliskich wyjątkowo magiczne prezenty książkowe. Prócz tego w sprzedaży są także gry planszowe, które mogą być czasoumilaczami na pochmurny dzień lub nastrój dla każdego czytelnika.  


Dorośli także odwiedzają to wyjątkowe miejsce, mogą tu nabyć m.in. popularne kryminały lub książki obyczajowe. Pani Magda jest wielbicielką kryminałów oraz książek historycznych, a jej aktualnie ulubioną pozycją wydawniczą jest „Piekiełko nad Wisłą” Sławomira Kopra. Kiedy zapytałam ją o rady dla księgarzy i  receptę na tak długo prosperującą księgarnie odpowiedziała mi, że cały sekret to pasja i tradycyjny model księgarni, gdzie głównym bohaterem są książki.Ja gorąco kibicuję małym kameralnym księgarniom, które naprzeciw statystykom działają i dają radość kolejnym pokoleniom czytelników. W tym roku Księgarnia w Kluczach obchodzi 30-lecie swojej działalności pod kierownictwem pani Magdy, życzę jej aby dawała radość zarówno dla niej, jak i dla wszystkich stałych i potencjalnych klientów odwiedzających to wyjątkowe miejsce. 

Moi drodzy pamiętajcie, aby koniecznie odwiedzić Księgarnię w Kluczach przy ulicy Zawierciańskiej 13* gdy będziecie na pustynnym szlaku i zakupić wybraną przez siebie lub polecaną przez panią Magdalenę książkę. Z pewnością będzie miała dla Was nieocenioną wartość sentymentalną związaną z tą niezwykłą księgarnią.

*otwarta  pon- pt w godzinach 9.30-17.00, sobota 10.00-14.00.

Komentarze

 1. Mnie trochę smutno, że u mnie nie ma takiej księgarni. Takiej posiadającej to cos. Najgorsze jednak jest to, że reforma bardzo wiele zmieniła, zwłaszcza negatywnie dla sklepików takich jak księgarnie. Cyfryzacja też swoje zrobiła. Jak kiedyś będę w pobliżu to wpadnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lady DeVi ale są miejsca choćby ta na przykład, która działa i nie poddaje się warto takie miejsca wspierać :-)

   Usuń
 2. cudowne są takie księgarnie z klimatem i historią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam, ja wciąż szukam takich wyjątkowych księgarni!

   Usuń

Prześlij komentarz