Apteczka literackaMoi drodzy w tym wyjątkowym  miejscu będę zamieszczać książki, które będą wypisywane na receptę literacką, ze szczególnym uwzględnieniem dolegliwości i zaleceń dla konkretnego czytelnika. Mam nadzieję, że to miejsce będzie miało szczególną moc literacko-terapeutyczną.    
Niektórzy ciągle twierdzą, że coś ich w życiu ogranicza, często jest to brak gotówki, czasu, lub niedostateczna ilości motywacji w życiu. A jeśli wam przedstawię Nicka Vujcic, który nie ma nóg i rąk, a mimo to nie ma żadnych ograniczeń to pewnie się zatrzymasz i pomyślisz jak on tego dokonał? Na te pytanie znajdziesz odpowiedź w jego książce i przekonasz się, że pomimo jego ograniczeń, realizuję się on w życiu bardziej niż niejedna osoba pełnosprawna.
Recepta: dla tych, którzy twierdza, że coś ich ogranicza i dla tych, którzy potrzebują motywacyjnego kopa.Przychodzi taki moment, kiedy dość masz ciągłej bieganiny rano, szukania rzeczy, a wtedy na ratunek przychodzi Marie Kondo i jej "Magia Sprzątania". Chętnie czytam tego typu literaturę, bo nie zaszkodzi, a może wiele dobrego w naszym życiu zmienić. Autorka prezentuję swoją autorską metodę konMari – na uporządkowanie swojego otoczenia. Rewolucyjną jej metodą jest układnie ubrań w szafie w pionie, są też inne ważne treści ale wszystkie musicie już odkryć sami.  
Recepta: dla bałaganiarzy i dla tych, którzy chcą zacząć od uporządkowania otoczenia, a skończyć na rewolucyjnych zmianach w życiu. 

Każdy w swojej wyobraźni ma obraz królewny, która ma ona piękną suknie, nienaganne maniery i czeka na księcia z bajki. A co  wtedy jak królewna ma marzenie aby, być zupełnie inna królewną i jeździć koparką? To przecież nie przystoi królewskiej córce!!! Zabawna i pouczająca książka.
Recepta: dla rodziców, aby akceptować dzieci takimi jakimi są i dla dzieci, że warto dążyć do spełniania swoich marzeń.
 

 Mały Ignaś nie może zasnąć potrzebuję mieć zawsze pod swoim łóżkiem potwora Gaba. Jednak jego potwór postanowił sobie wziąć tygodniowe wolne. W zastępstwie pojawiają się inne stwory. Jednak czy potrafią one należycie zastąpić i wystraszyć Ignasia? Tego dowiecie się, kiedy będziecie czytać tą śmieszno- straszną książkę.
Recepta: dla dzieci, aby oswoić strachy.                                                                     .                                                             


 


]


Dorota Wellman przekonuje, że rozmiar nie ma większego znaczenia, należy kochać siebie i bawić się modą.
Recepta: dla kobiet, które mają problem z doborem stylizacji na różne okazje i z akceptacją swojego wyglądu.


Każdy ma swoją historię życia, potykamy się, podnosimy, są wydarzenia dobre i złe. Oto  historia zajączka, który czeka na swojego przyszłego właściciela w sklepie z zabawkami. Postanawia jednak sam zadbać o swój los i wyrusza na poszukiwanie swojego miejsca. W czasie wędrówki czeka na niego mnóstwo przygód, które kształtują jego przeznaczenie.
Recepta: dla strachliwych i bojaźliwych!


Żółte kartki Beaty Pawlikowskiej mają stale rosnące grono zwolenników. Na każdej kartce jest sentencja dotycząca zdrowego trybu życia, pozytywnego myślenia lub dbania o swoje szczęście. Książka, dzięki której każdy coś znajdzie dla siebie. 
Recepta: dla tych, którzy widza  wszystko w ciemnych barwach i dla tych, którzy powinni się zatroszczyć o siebie!                                                                                                       

Była to pierwsza z całej serii książeczka o małym słoniku Pomelo, która totalnie mnie zachwyciła. Przepiękne ilustracje i uroczy słonik, nadają wyjątkowego uroku tej pozycji wydawniczej. A jak to jest z zakochaniem i czy potrzebujemy do tego drugiej osoby? O tym dowiesz się z ksiązki. Polecam całą serię, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Gwarantuje, że dzięki niej nie przestaniecie się do siebie uśmiechać, a radości będzie co nie miara.
Recepta: dla tych, którzy zapomnieli jak dużo przyjemności dają proste czynności.....pozachwycaj się światem!


Współczesny świat bombarduje człowieka różnymi bodźcami z każdej strony. Gromadzimy więcej przedmiotów, znajomych, żyjemy szybciej, mocniej- a gdzie jest miejsce tu na harmonię? Często o niej zapominamy, a z pomocą nam przychodzi Dominique Loreau z książką „Sztuka prostoty”. Autorka pokazuje nam jak uporządkować nie tylko chaos w szafie lecz także we własnym życiu.
Recepta: dla osoby, która pragnie minimalizmu i prostoty.Książka o życiu, miłości, macierzyństwie i bohaterskiej walce z rakiem. Magda Prokopowicz  zachorowała w wieku 27 lat, poznała miłość swojego życia, wzięła ślub, urodziła synka Leona, założyła Fundacje Rak'n'Roll, a to wszystko zmagając się jednocześnie z rakiem. Przeczytajcie jej historię będącą zapisem rozmowy Aliny Mrowińskiej z bohaterką książki, jej mężem – Bartkiem Prokopowiczem, psychoonkologiem dr Mariolą Kosowicz, a także wpisy blogowe samej Magdy Prokopowicz. Książka niezwykła, nierzadko osoby zdrowe nie dokonały tak wiele, jak sama Magda.
Recepta: dla współmałżonków i rodzin osób chorych na raka, dla tych, którzy chcą przeczytać inspirującą i zapadająca na długo w pamięć historięMotyl jest dla mnie symbolem ulotności, piękna i rozwoju, każdy z nas może z nas się stać motylem tylko należy dbać o swoje „skrzydła”,  aby wzniosły nas wysoko. Główna bohaterka Federica uwielbia swojego ojca - podróżnika i pisarza, z utęsknieniem czeka na jego powrót do domu. Właśnie z jednej wypraw dostaje wspaniały prezent szkatułkę z motylem, która powstała dla inkaskiej księżniczki. Nie przypuszcza, że niedługo tylko szkatułka będzie jednym wspomnieniem po ojcu. Rodzicie jej wkrótce się rozstają i historia z wieloma zawirowaniami toczy się dalej.
Recepta: dla osoby, która szuka miłości i szuka wytchnienia od codzienności

Najtrudniejszą drogę jaką możemy przebyć to droga do nas samych czyli uporanie się z naszymi lękami, strachami, uporządkowanie tego co jest w rozsypce, oraz pogodzenie się przeszłością, aby przyszłość miała lepszy start. A jak tego dokonać? Przebyć sam na sam dziką drogę. Właśnie tego wyczynu podjęła się Cheryl Stayed (autorka poprzedniej, przez mnie polecanej książki), postanowiła  stawić czoła swoim demonom, czyli pasmom porażek w życiu osobistym - nieudane małżeństwo, kolejne nieudane związki oraz strata najbliższej osoby. Jaki będzie wynik tej drogi to koniecznie odkryjcie sami.
Recepta: dla osób, które są w punkcie zero i nie wiedzą jak rozpocząć nowy etap swojego życia; dla tych, którym brak wiary w siebie, żeby wyruszyć na spotkanie z samym sobą .Książka wyjątkowa, autorka Cheryl Stayed przez wiele lat prowadziła internetowy dział z poradami, który cieszył się niesamowitą popularnością. Czytelnicy pisali jej o swoich troskach i zamartwieniach, a ona z wielką empatią i zrozumieniem udzielała odpowiedzi. Dla mnie niektóre listy i odpowiedzi zamieszczone w tej książce mają wyjątkowe osobiste znacznie.
Recepta: osoby, które stoją na rozdrożu, poszukujące odpowiedzi na swoje bolączki.Eowyn Ivey zainspirowana rosyjską baśnią, zaprasza nas do ośnieżonej Alaski. Oto małżeństwo Jack i Mabel - marzą oni od dawna o dziecku, aby rozpocząć wszystko od nowa osiedlają się w tej pięknej krainie. Nigdy by nie przypuszczali jak bardzo ta decyzja odmieni ich życie. Książka piękna i bajkowa idealna na zimowe wieczory.
Recepta: kompres dla osoby, której brak wiary w magię codzienności; książką otula jak mięciutki ciepły koc.  


Jest to książką, którą jak przeczytasz nigdy o niej nie zapomnisz. Przepiękna historia opowiedziana o dwojgu zakochanych osób - Ken i Treya, którzy podjęli walkę z nieuleczalna chorobą. Całość jest wzbogacona informacjami o tradycjach i rozważaniach duchowych. Książkę czytałam dawno temu ale treść tkwi głęboko we mnie, jest po prostu niesamowita. 
Recepta: dla osób, które chcą oswoić śmierć; tych którzy szukają duchowych inspiracji i tych co chcą żyć pełnią życia.

Oczywiście nie mogę pominąć książki, w której główny bohater ma swoją własną księgarnię, gdzie uruchomił apteczkę literacką. Jean Perdu umiejętnie dobiera książki do danej osoby i jej dolegliwości. Wszystkim jest w stanie pomóc oprócz siebie, jednak jeden list zmienia wszystko.
Recepta: osoby poszukujące relaksu i wytchnienia

Komentarze