Dr Kristi Funk "Piersi. Poradnik dla każdej kobiety"
Co roku staram się robić badania kontrolne w tym ginekologiczne. Kiedy przekroczyłam 35 rok życia postanowiłam poprosić lekarza o skierowanie na USG piersi. Oczywiście odbył się standardowy wywiad czy wyczuwalne są jakieś guzki, czy w rodzinie są przypadki zachorowań na raka piersi, zgodnie z prawdą odparłam że nie. I jakie było moje zdziwienie, kiedy po tej serii pytań lekarz stwierdził, że nie jestem w grupie kobiet zagrożonych i na razie nie wypisze mi tego skierowania.  Kumulacja uczuć, których doświadczyłam w tej chwili nie sposób opisać, ostatecznie ustaliłam z nim, że przy następnej wizycie skierowanie mi wypisze. Następna wizyta i znów, a po co, dlaczego i mój żelazny argument, że poprzednio mi obiecał przechylił szalę zwycięstwa na moją stronę! Nadmienię że wszystko odbywało się w ramach NFZ. Jeśli myślicie, że oto jest szczęśliwy finał tej historii to nic bardziej mylnego.  Swoje kroki skierowałam do szpitala, ustawiłam się w kolejce aby ustalić termin USG i śmiech mnie prawie ogarnął, kiedy dowiedziałam się kiedy mi ustalano wizytę -  za rok.  Ja się pytam gdzie jest tu profilaktyka i logika???

Przytoczyłam tą historię, ponieważ po pierwsze dotyczy ona wszystkich kobiet w Polsce, a po drugie jest znakomitym wstępem do książki którą chcę zrecenzować autorstwa dr Kristi Funk „Piersi. Poradnik dla każdej kobiety”. Kristi jest znaną amerykańską lekarką, której specjalizacją jest chirurgia piersi, to ona także wykonywała zbieg mastektomii dla Angeliny Jolie. Drogie panie podsumowując mamy odczynienia z bardzo dobrą specjalistką od piersi, która w sposób uważny, empatyczny i profesjonalny przekazuje swoją wiedzę dla każdej z nas. Prowadzi ona nas przez wszystkie etapy od profilaktyki, poprzez zmianę nawyków, aż do momentu kiedy dowiadujemy się, że diagnoza jest jednoznaczna i chwile po, kiedy to doświadczenie totalnie nas zmienia. Mnie szczególnie ujęło to, że nie trzyma się ona ściśle swoich racji i pokazuje różne alternatywy leczenia.  Natomiast lekarze, którzy twierdzą, że tylko te pacjentki są szczególnie narażone z obciążeniem genetycznym niech najpierw przeczytają tą książkę.

Z całą odpowiedzialnością sądzę, że absolutnie KAŻDA kobieta musi przeczytać „Piersi. Poradnik dla każdej kobiety” dr Kristi Funk. Jest to wartościowa książka o zdrowiu, wyrobieniu sobie dobrych nawyków, a także sile i mocy każdej z nas. Jeśli ważne jest dla ciebie zdrowie, wyczułaś guzka, brak ci rzetelnej wiedzy, dowiedziałaś się o raku piersi, nie zastanawiaj jak najszybciej przeczytaj tą pozycje! Czas w tym wypadku jest na wagę złota.

Komentarze

 1. Absurdy do jakich dochodzi w naszej służbie zdrowia nadają się na materiał do książki fantasy. Bardzo dobrze, że o tym piszesz, bo profilaktyka jest absolutną podstawą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami nawet nie spodziewamy się, że takie badania ratują nam życie...a nasz polski NFZ no cóż długo by pisać :-(

   Usuń
 2. Super, że powstała taka książka! Mimo tego, że głośno o profilaktyce, to nadal sporo z nas o tym zapomina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i o profilaktyce jest głośno, ale badać to się można prywatnie. Na NFZ dopiero na emeryturze...

   Usuń
  2. I właśnie z tej opcji skorzystałam, bo cóż rzec więcej... pacjent jest tylko trybikiem w tym wszystkim

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Najważniejsze co możemy dla siebie zrobić to się badać i robić to regularnie profilaktycznie!

   Usuń

Prześlij komentarz