Jak znaleźć czas na czytanie książek?Padasz na twarz? Nie masz na nic czasu, a ostatnią rzeczą o której marzysz jest położenie się spać? Pamiętasz jeszcze czasy kiedy mogłeś beztrosko i z nieskrywaną radością przeznaczyć sobie czas na czytanie ulubionych książek? Jeśli na wszystkie pytania dopowiedziałeś TAK, a przyjemność czytania według  ciebie należy do tych luksusowych, które zdarzają się rzadziej niż jajecznica na twoim talerzu – to ten wpis jest dla ciebie! Z moją pomocą i twoją chęciom do zmian wszystko jest możliwe. Pamiętaj tylko, żeby wyeliminować to co ci nie służy i pozbyć się wymówek – oto moje sposoby na efektywne wykorzystanie czasu na czytanie:

1. Ogranicz telewizje i media społecznościowe – jest to największy pożeracz czasu niby na chwilkę, tylko na minutkę a potem się okazuje, że straciliśmy całe dwie godziny albo i więcej na bezwartościowe zapychacze czasu. Przeanalizuj sobie ile w tym czasie mógłbyś przeczytać.
2. Chwila czasu przed snem  nagle następuje błoga cisza słychać miarowe tykanie zegara, lampka ciepłym światłem nas otula i my w tym anturażu z książką – warto dla tego klimatu i dobrego snu (albo i nie, bo przez ciekawą książkę możemy mieć bezsenną noc) poświęcić chwilę dla tak cudnej przyjemności! 
3.Krótkie formy – a to propozycja dla tych, którzy wiedzą, że długie powieści się u nich w danym momencie nie sprawdzą, bo tu jakieś rozpraszacze albo co gorsza trzeba przerwać na kilka dni i jak tu przypomnieć sobie główny wątek. Krótkie opowiadania są najlepsze dla krótkodystansowców, albo i takich dla których potrzeba chwili tego od nich wymaga. Ja szczególnie chętnie po nie sięgam w wakacyjny czas, bo jest relaksująco, przyjemne i krótko, a za każdym razem na nowo poznaje bohaterów.
   4. Autobus/bus/pociąg – tutaj czas wykorzystuje maksymalnie i dla mnie jest dużą zaletą dojazd do pracy właśnie takimi środkami transportu – ręczę, że dzięki tej metodzie wasza półka do przeczytania znacznie się uszczupli.
    5.  Odblokuj korek audiobookiem -  dla kierujący samochodem korek to zło! A zdenerwowanie wtedy osiąga apogeum, a gdyby zniwelować skutki i puścić sobie w odtwarzaczu audiobook? Wypróbujcie ten patent, a wtedy ty będziesz mieć przewagę nad korkiem, a nie on nad tobą!
   6. Oczekiwanie w kolejce – może być niemiłym doświadczeniem, z reguły wyczuwa się napięcie, wszyscy spoglądają po sobie i następuje odliczanie ile dany interesant jest obsługiwany, można też zauważyć totalne zatracenie się w telefonie. A gdyby mieć w zanadrzu książkę i zaskoczyć osoby w kolejce? Wiem, wiem rzeczywistość jest brutalna, bo pewnie nikogo nie zaskoczę, a 8/10 osób to telefonomaniacy ale pamiętaj – nie bądź jak wszyscy, czytaj!
    7. Czas karmienia piersią – to jest patent mojej koleżanki, która zaznaczyła, że koniecznie ten punkt musi być w zestawieniu. Czas kiedy nasze życie zmienia się bezpowrotnie i mamy małego człowieka w domu jest wyjątkowy, a zrazem trudny. Wówczas trzeba wszystko przeorganizować i dostosować pod naszego malucha. Wszystko inne zachodzi na drugi plan, dlatego każda wolna chwila może być okazją na przeniesienie się w czasie i przestrzeni z książką, a w szczególności może być przyjemnym dodatkiem podczas karmienia.
    8. Miej zawsze książkę w swoim zasięgu – i ta reguła sprawdza się zawsze i wszędzie, bo nigdy nie wiesz kiedy nadarzy się taka chwila gdy pomyślisz: – potrzebuje mojego czasoumilacza książkowego.
    9. Nie szukaj czasu on jest, wystarczy go tylko mądrze zaplanować – tak oto dobrnęliśmy do końca zestawienia i ta prosta zasada jest kwintesencją co wcześniej napisałam, bo najważniejszy jest plan i balans w życiu, a wtedy znajdzie się czas dla książki.

A może ty znasz inne sposoby na znalezienie czasu na czytanie książek?
Jeśli tak to podziel się nimi w komentarzu!

Komentarze

 1. To fajne rady dla osób, którym doskwiera brak czasu. Od siebie dorzuciłabym jeszcze formę dla studentów - przemycić książkę na bardzo nudny wykład :P

  www.kulturalnameduza.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zawsze znajdę chociaż chwilę na czytanie książek. Pomaga nam to w życiu, ale rozśmieszyła mnie rada odnośnie karmienia piersią. Moja koleżanka właśnie w ten sposób czyta książki, ustawiając przed tym specjalne podnośniki w postaci innych książek. Tym bardziej, że potem maleństwo przysypia. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie wygląda to różnie, jednak staram się wyrobić sobie nawyk czytania, najczęściej kosztem social mediów. I jak na razie idzie mi nienajgorzej :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe podpowiedzi, kocham czytać książki, a ostatnio mam ich sporo do zgłębienia. :) Wezmę kilka porad i wprowadzę je w życie. Dziękuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie mialam problemu ze znalezieniem czasu na czytanie ksiazek: wieczorem, w metrze... ale wiem, ze jest to problem dla wielu osob. Twoje rady sa bardzo wartosciowe :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz