3 książki do zadań specjalnych
 Oto centrum dowodzenia książkoholika - wygodne łózko, biurko i regały zawierające książki, które są nam niezbędne. Niejeden z nas marzy o takim pomieszczeniu ale czasem mały zaczątek takiego raju doskonale wywiązuje się z tego zadania. Tymczasem nagle potrzebujemy książek, które zaspokoją szereg naszych potrzeb od żywienia, aż po nasze emocje! Z odsieczą przybywam ja z książkami na receptę, które z pewnością będą doskonałym antidotum na trapiące nas problemy oraz doskonałym uzupełnieniem naszej biblioteczki.

Codziennie doświadczamy różnych emocji i codziennie musimy sobie z nimi radzić. Te pozytywne napędzają nas do dalszego działania ale gdy czujemy się źle wtedy często pocieszamy się jedzeniem. Doskonałą książką o tej tematyce jest pozycja Lindsey Smith "Emocje na głodzie", gdzie poznajemy mechanizmy rządzące naszymi wyborami żywieniowymi. Autorka pozwala nam zrozumieć, dlaczego bardzo pod wpływem emocji często odżywiamy się niezdrowo, jak zadbać o naszą równowagę, jakie pełnowartościowe posiłki warto przyrządzać i jak zabrać się za porządki w spiżarni. Dla mnie fantastycznym dodatkiem są tutaj przepisy, które pogrupowane są według nastrojów np. lody na załamane serce, smoothie o smaku babeczki cynamonowej, burgery kalafiorowe i wiele innych. Lindsey podkreśla, że na różnych etapach naszego życia nasze ciało się będzie zmieniać i musimy pamiętać, żeby za każdym razem równie mocno kochać siebie, bo w tym tkwi cały sekret.

 

Do tej książki z pewnością będę nie raz wracać! "Ciszej proszę..." Susan Cain jest niezwykle wartościowym poradnikiem, bo w świecie gdzie jesteśmy bombardowani jak mamy wyglądać, zachowywać się i wspinać się na kolejnych szczeblach kariery, ona z wnikliwością i swoistą wrażliwością pokazuje spokojny świat introwertyków. Jak zaznacza autorka osoby te potrzebują przede wszystkim czasu i ciszy, a niektóre zachowania z obszaru ekstrawertyków są w stanie wypracować na potrzeby konkretnej sytuacji np. wystąpienia publiczne, które są niezwykle wyczerpującą i stresującą czynnością dla nich. Bardzo się cieszę, że Susan poświeciła też osobny rozdział  introwertycznym dzieciom, często nie rozumiane przez rodziców i rówieśników. "Ciszej proszę..." jest bardzo potrzebna szczególnie teraz, kiedy introwertycy także mają duże osiągnięcia, a ich wrażliwość oraz kreatywność jest doceniana przez współczesny świat.

 

Ostania książka, a my dalej zostajemy w kręgu emocji. Wraz z profesorem psychiatrii  Judith Orloff rozpoczniemy podróż od uwolnienia się negatywnych emocji, tym sposobem mamy szansę na poprawę jakości naszego życia. Frustracja, pęd życia, bycie ciągle w gotowości emocjonalnej na życiowe wyznania to wszystko osłabia naszą psychikę. Autorka pokazuje jak wielki wpływ ma to na nasze ciało, umysł , dusze i otoczenie. Aby wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrały trzeba wziąć odpowiedzialność za siebie i wykształcić odpowiednie nawyki emocjonalne. Droga do wolność jest prostsza niż nam się wydaje, a praca jaką w nią włożymy procentuje na przyszłość i dla naszego szczęścia. Wraz z Judith wykorzystamy potencjał wolności emocjonalnej, dzięki niej nabierzemy odwagi, cierpliwości, zbudujemy poczucie własnej wartości, a co najważniejsze zyskamy wewnętrzny spokój. Dużym atutem tej pozycji jest posiłkowanie się autentycznymi historiami, które dają nadzieję na zmianę i lepsze życie.  

Kochani nie zostaje nam nic innego niż rozpocząć od teraz pracę nad sobą i swoim szczęściem, bo nikt nie zadba o nas lepiej niż my sami!


Komentarze

 1. Jestem ciekawa tej drugiej pozycji! :) Może być naprawdę ciekawa i przydatna. Jako introwertyczka na pewno bym na niej skorzystała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam dwoje bardzo żywych i głośnych dzieciaków. Książka o ciszy, tej dosłownie i w przenośni, to coś dla mnie. Ale ta łącząca emocje z jedzeniem też brzmi smacznie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Do "Ciszej proszę..." na pewno zajrzę! Myślę, że jest to bardzo interesujący temat, w czasach gdy jesteśmy bombardowani wszystkim i wszędzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza pozycja mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny patent - taki pakiet książek do zadań specjalnych. Najbardziej zaciekawiła mnie ostatnia o wolności emocjonalnej.
  Generalnie, wszystkie interesujące i wartościowe, bo pomagają odnaleźć siebie…

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz