Jak skompletować własną biblioteczkę?

Własna biblioteczka to duma każdego jej właściciela! Wówczas możemy    podziwiać, kontemplować, a przede wszystkim czytać swoje ulubione książki nie wychodząc z pieleszy domowych. Często czytelnicy pytają się mnie -  jakimi zasadami się kierować przy doborze książek do domowego księgozbioru? Otóż moi drodzy przychodzę Wam z pomocą i publikuje 6 wyjątkowych zasad pomocnych przy wyborze książek do własnej biblioteczki.

Sentyment

Jest to uczucie, które nam towarzyszy przez całe życie i sprawia, że nasze wspomnienia odżywają. Często takim łącznikiem z przeszłością jest książka, która wyjątkowo wpłynęła na nasze życie, jest wspomnieniem z dzieciństwa, wiążę się nierozerwalnie z jakaś osobą z przeszłości. Książka wtedy jest cennym amuletem w naszej biblioteczce, dzięki której możemy sobie przypomnieć wyjątkowe chwile z nią związane.

Piękne wydanie

Któż z nas nie jest typową sroką, jeśli chodzi o piękne wydania lub wznowienia ulubionych dzieł. Ja szczególnie uwielbiam piękne edycje baśni, które są ponadczasową książką znajdującą się prawie w każdej w biblioteczce, która cieszy oko oraz wyobraźnię kolejnych pokoleń małych i dużych czytelników.

Ulubiony autor/seria

Oczekiwanie na kolejne części serii lub kolejne książki ulubionego autora to dla czytelnika niezwykle stresujące zadanie, ale gdy w końcu dobrniemy do ostatniej stronicy i ustawimy wszystkie dzieła literackie na naszej półce bibliotecznej, możemy się rozkoszować nimi bez końca. Jest też duże prawdopodobieństwo, że także inni domowników wciągniemy w ukochaną serię i tak oto sposobem stworzymy rodzinny klub czytelniczy.

Zainteresowania

Ten punkt to jest praca u podstaw w tworzeniu własnej biblioteczki, bo kompletujemy ją nie na pokaz, bo tamtą lub tą książkę wypada mieć ale dla własnej niepohamowanej przyjemności. Kochani pamiętajcie tutaj to wasze oczekiwania i to co nas kręci w literaturze jest najważniejsze! 

Dedykacja/Autograf pisarza

Są takie książki, którą mają dla nas wartość bezcenną, są to pozycje wydawnicze, które posiadają wyjątkową dedykacje dla nas napisaną przez bliską nam osobę lub pisarza wraz z autografem. Posiadanie takiej książki to nasz prywatny wehikuł czasu i cząstka osoby, która pozostawiła swój ślad w książce.

Szczęście

Ostatni punkt jest summa summarum wszystkich wcześniejszych wymienionych zasad. Należy pamiętać, aby nasza prywatna biblioteczka nas uskrzydlała i uszczęśliwiała każdego dnia. Jeśli natomiast stanie się tak, że niektóre pozycje zdezaktualizują się lub nie są już tym co oczekujemy, watro dać drugie życie takiej książce – podarować ją do biblioteki, wymienić na inną w bookcrossingu lub sprzedać do antykwariatu.

A Ty czym się kierujesz przy doborze książek do własnej biblioteczki?

Komentarze

 1. Sentymentem w ogóle się nie kieruje. Piękne wydania? Może czasem, jeśli jakaś książka mnie zainteresuje i akurat będzie pięknie wydana. Książki dobieram pod względem zainteresowań (zazwyczaj kupuję te, które już przeczytałem), mało jest autorów, których książki kupuję w ciemno.

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie w domu królują ulubione gatunki ulubieni autorzy i sentyment. Co prawda większość książek trzymamy w sypialni i nikt ich nie widzi, ale to właśnie te najbardziej ulubione zdobią półkę nad łóżkiem :) w innych pokojach trzymamy mniej lubiane, ale ładnie wydane :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie umiem rozstawać się z książkami :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi się zawsze marzyła taka biblioteka jak Bella dostała od bestii ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wymienione powody są świetne, tylko... powodowałyby szybkie rozrastanie się mojej biblioteki :D Dlatego do powyższych dorzucam jeszcze jeden czynnik weryfikujący - to musi być książka, do której będę chciała (z jakichkolwiek powodów) wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kieruję się użytecznością. Tak wyszło.. po kilku przeprowadzkach, w dobie internetu i bibliotek, nie muszę mieć tylu ksiażek. Zostały te piękne, te z sentymentu, z których korzystam, zaglądam, patrzę na grzbiety powłóczystym wzrokiem pt. "jeszcze do Ciebie wrócę"

  OdpowiedzUsuń
 7. Z pewnością wcześniejsze wydane książki sugerują mi czy ta obecna jest godna zainteresowania. Czasem korzystam z poleceń znajomych.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz